تبلیغات
چند دقیقه زندگی

چند دقیقه زندگی
قالب وبلاگ

 

شهید... ما چه میدانیم از شهید؟ میگویی من و تو که آن زمان ها نبوده ایم، لازم نیست چیزی بدانیم؟! نه دوست من! بیا فقط کمی فکر کنیم،آنقدر میشود از شهداء گفت که به صد دفتر نیاز است نه به یک تکه جا. شهداء در یک مکان دو متری خلاصه نمیشوند که ما بر سر قبرشان برویم و اشک بریزیم و فردایمان باز همان فرداهای معمولی باشد! من این را در شلمچه فهمیدم. وقتی شنیدم چیزهایی را که تا آن موقع نشنیده بودم. من در شلمچه شنیدم از پاکدلانی که رفتند و در واقع هنوز هستند.آن پسر بچه ی چهارده ساله ای که از خیلی هامان کوچکتر بود، روی سینه اش نوشته بود:

 آنقدر غمت به جان پذیرم حسین                    تا قبر تو در بغل بگیرم حسین

و به قول هم سنگرهایش آرزو داشت که تیری به سینه اش بخورد و خورد و شهید شد. یا از آن شهیدی که قبل از شهادتش برای خداحافظی با مادر به خانه آمد و به او گفت که سیر نگاهش کند که دیگر نمیتواند او را ببیند.من شنیدم از شهدایی که غریبانه به شهادت رسیدند. و وقتی حافظ را باز کردیم،حتی او هم طاقت نیاورد و لب به سخن گشود:

آنان که خاک را به یک نظر کیمیا کنند         آیا شود که گوشه ی چشمی به ما کنند؟

تا به حال از خودت پرسیده ای که ما واقعا چقدر حق شهدا را ادا کرده ایم؟ راست و حسینی  حق شهدا همین است که هم کلاسی هایمان در کلاس های مدرسه و دانشگاه وقتی اسم شهدا را میشنوند،آنها را به مسخره بگیرند و یا عده ای با دلی پر از سهمیه های دانشگاه هم کلاسی هایشان که فرزند شهیدند،سخن بگویند؟ آری، من دلم گرفته است. از آن روزی که دیدم در کلاس بحثی شد درباره ی شهیدهمت و اینکه به قول خودشان چقدر خوب میشد که همت پدرشان بود و سهمیه ی کنکور و... وقتی میگویم همت به قول آن بنده ی خدا کاغذ بردار و هرچه از خوبی به ذهنت میرسد نقاشی کن. آنوقت چهره ی پاکش ظاهر میشود. واقعا چه باید کرد؟ تو به من بگو! فقط میتوانم دعا کنم برای این جماعتی که از شهدا فقط همین ها را میدانند،چشمشان به عکسهای شلمچه هم نخورده و حتی از صفحه ی تلویزیون اروند و چذابه را ندیده اند. چه میدانند که شهید کیست؟

من هم دگر طاقت دوری ندارم. دلم هوای شلمچه و چذابه و اروند و طلائیه و هویزه کرده است. باید برای خودم هم دعا کنم...


[ چهارشنبه 8 تیر 1390 ] [ 10:00 ق.ظ ] [ ثنا ] [ نظر یادتون نره! ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
لینک دوستان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب